Uncategorized
Comments 2

Zozo

Zozo is a first for Ankara; not only because it offers quality vintage but you can also eat delicious food all prepared by the owner himself.

The owner, Mr Avni, worked for Beymen for 13 years. He started with sales, then moved on to visual merchandising. After leaving his job there, he took a break for 2 years, and then opened Zozo with the insistence of his friends. He is still working as a freelance visual merchandiser. He never thought of moving to İstanbul, even though his family lives there. As I have never seen a place like this in Ankara before, I was surprised and that lead met o ask him where he got the idea from; he simply replied “I like cooking food and that’s why I thought it was appropriate to open a place like this”. The incredibly warm and original atmosphere of the store is the outcome of his unique vision.

When you walk inside, you firstly notice the selective vintage clothing – only if you can get over the smell of the roasted aubergine or the taste of the home made liqueurs. Almost everything is branded; from a Versace coat to Chanel earrings, DKNY sweaters to a Dior wallet, you can find a variety of vintage pieces. Everything is in excellent condition and has reasonable prices. Of course, not everything in the store is this luxurious; there are plenty of jewelry, leather bags, sunglasses, hats, skirts, jackets and shoes that address to normal budgets. Not to mention the hand knitted pullovers and scarves, which you want to wrap yourself around with during these winter days. There is also a relatively large changing room.

Moving on to the restaurant part, everything here is prepared by the owner upon request and nothing is bought already cooked. Due to the fact that he works alone, you have to make a reservation at least 1 day before coming, especially for sea food. The menu is rather interesting; mantı(Turkish ravioli) with mullet, shrimp serviced in roasted aubergines, sort of fish and pasta. The lovely music and drinks that are accompanying this meal are also worth the mention. In addition, you can get the kind of cheese you want from a pretty wide selection.

The interior is not so large, that’s why I doubt that it could host more than 15 people; however so far as Mr Avni told me, a group of 14 people who feasted there a day before had so much fun that he was still tidying up the place. So it’s a good thing that it’s not that big…

By the way, a beautiful selection of ceramics is displayed right behind the dining tables, so besides clothing and food you can also find some fancy stuff for your home.

Zozo is located at the most elite neighborhood of Ankara, right in the middle of the most luxurious restaurants and is welcoming visitors from the side entrance of an old building. This means that it is almost impossible for you to notice it while you are passing by, you have to know it beforehand. It’s really easy to go there by feet as well as by car since the parking lot of the apartment is available. It is on the Reşit Galip street, right across Big Chefs.

I sincerely hope that Zozo will take the lead in terms of beauty, originality and quality and set an example for this kind of concept boutiques in Ankara, and recommend you all to visit this place as soon as possible.

Filistin Street 19/3A G.O.P Ankara

Tel: 0312 445 04 09

—————————————————————-

Zozo, Ankara için bir ilk. Çünkü küçücük bir mekanın içinde hem gerçek vintage satılıyor, hem de hepsi teker teker sahibi tarafından hazırlanan nefis yemekler sunuluyor.

Sahibi Avni Bey, 13 sene Beymen’de çalışmış. Satış departmanında başlayıp vitrin tasarımına geçmiş. İşten ayrıldıktan sonra 2 sene çalışmaya ara vermiş, daha sonra dostlarının da ısrarıyla Zozo’yu açmış. Hala bir yandan freelance vitrin tasarımcısı olarak çalışıyor. İstanbul’a taşınmayı hiç düşünmemiş, ailesi orada yaşadığı halde. Ankara’da daha önce böyle bir yer görmediğimden şaşırıyorum, nereden aklınıza geldi diye soruyorum; “Yemek yapmayı çok sevdiğim için böyle bir yer açmayı uygun buldum” diyor. Mekanın inanılmaz sıcak ve orijinal dekorasyonu ise kendi vizyonunun eseri.

İçeriye girdiğinizde nefis közlenmiş patlıcan kokusundan veya hemen size ikram edilen muhteşem ev yapımı likörlerin etkisinden kurtulabilirseniz, karşınızda özenle yerleştirilmiş seçkin vintage parçaları buluyorsunuz. Çoğu şey lüks marka; Versace paltodan Chanel küpelere, DKNY kazaklardan Dior cüzdana kadar birçok şey mevcut. Her şey çok iyi durumda ve makul fiyatları var. Ancak mağazadaki her şey böyle lüks değil tabii; her bütçeye hitap eden takılar, deri çantalar, güneş gözlükleri, şapkalar, etekler, ceketler, ayakkabılar… Bir de her biri el örmesi kazaklar ve atkılar var, kış günlerinde dayanamayıp sarınmak istiyor insan. Ayrıca rahat rahat kıyafet deneyebileceğiniz genişçe bir kabin de olduğunu belirtmeliyim.

Restoran kısmına gelelim. Hiçbir şey hazır alınmıyor, her şey sipariş üzerine Avni bey tarafından hazırlanıyor. Yanında başka kimse çalışmadığından, özellikle balık yemekleri için restorana yemek yemeye gelmeden en az 1 gün önce arayıp rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Menü ise oldukça ilginç: tekirli mantı, közlenmiş patlıcanda karides, çeşit çeşit balık ve makarna. Bu leziz yemeklere eşlik eden güzel içkilerden ve müzikten bahsetmeme gerek yok sanırım… Ayrıca isterseniz oldukça geniş bir listeden dilediğiniz peyniri de alabilirsiniz.

İçerisi çok büyük değil, bundan dolayı 15 kişiden fazla alır mı bilmem; ama Avni Bey’in anlattığına göre gelen 14 kişilik bir grup o kadar çok eğlenmiş ki; biz gittiğimizde kendisi hala dağıtılan yerleri topluyordu. Yani iyi ki de çok büyük değil.

Unutmadan; yemek masalarının hemen arkasında birbirinden güzel seramikler göz alıyor, yani kıyafet ve yemekten de fazlası, eviniz için de bir şeyler bulmak mümkün.

Zozo; Ankara’nın en lüks semtinde, en lüks restoranlarının tam orta yerinde, eski bir binanın bodrum katında yan sokak girişini selamlıyor. Yani yoldan geçerken görüp de uğramanız biraz zor, bilerek gitmeniz gerekiyor. Yürüyerek gidilmesi çok rahat olduğu gibi, arabayla gidenler için apartmanın park yeri de uygun. Reşit Galip sokağı üzerinde tam Big Chefs’in karşısına denk geliyor.

Zozo’nun güzelliği, orjinalliği ve kalitesiyle bu tip konsept butiklere Ankara için önayak olmasını umuyor, sizlere de hiç vakit kaybetmeden ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Filistin Sokak 19/3A G.O.P Ankara

Tel: 0312 445 04 09

pics by me

This entry was posted in: Uncategorized

by

Domus Academy MA Fashion Management graduate. Living in Montréal, Quebec. Fashion marketing and PR specialist. Photography & illustration & fine arts enthusiast. Shopaholic, vintage freak, cookie monster.

2 Comments

  1. çok teşekkür ederim, blogların kapalı olması sebebiyle rahat rahat cevap yazamamıştım anca yazıyorum 🙂 inşallah yenileri hatta daha güzelleri açılmaya devam eder, ben de hepsini teker teker bulur yazarım burada 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s